«რუსეთი ჩვენს ხალხს შეგნებულად კლავს» - აფხაზეთზე რუსეთის «ზრუნვის» შემაძრწუნებელი შედეგები
ძნელია, აფხაზეთის სახელისუფლებო სისტემას აქტიურ, კონსტრუქციულ საქმიანობაში დასდო ბრალი, რადგან სუვერენიტეტის თითქმის 28 წლის განმავლობაში მის მიერ ბევრი რამ არ გაკეთდა იმ პირობებიდან, რომელთა შესრულებაც აუცილებელია სახელმწიფოს განვითარების უზრუნველსაყოფად. მეტიც, ბოლო 15 წლის განმავლობაში აფხაზეთის ხელისუფლება აკეთებს იმას, რაც ეროვნული საფრთხოებისთვის საფრთხის შემცველია — და სწორედ ამის შედეგია ბოლო ორი პრეზიდენტის ჩამოგდება. ხოლო კითხვაზე — რატომ აკეთებთ ამას, მაგრამ არ აკეთებთ იმას? – ხშირად გვპასუხობენ, «რუსები გვაიძულებენ», ან «რუსები გვიკრძალავენო». და ეს — იმ საკითხებთან მიმართებაში, რომლებიც სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა სახელმწიფოსთვის და ერისთვის, მაგალითად, რუსებისთვის უძრავი ქონების მიყიდვასა (რასაც რუსები «აიძულებენ») და ეროვნული ვალუტის შექმნასთან (რასაც რუსები «უკრძალავენ») დაკავშირებით.
ყველაფერი მაქსიმალურად მარტივად არის გადმოცემული, მარტივად აღქმადია. და სანამ მრავალწლიანი რუსული პროპაგანდით ზომბირებული თანამემამულეები ბრალდებებით დამესხმებოდნენ თავს, განვმარტავ — ეს ჩემი კი არა, აფხაზეთის ძალზე სერიოზული ეკონომისტისა და საზოგადო მოღვაწის ანატოლი ოტირბას სიტყვებია.
რუსეთის მიმართ შეიძლება, განსხვავებული დამოკიდებულება გვქონდეს (ამასთან, ვიღებდეთ მის პენსიას, შემწეობებს, ვსარგებლობდეთ შეღავათებით და სხვა სიკეთეებით), მაგრამ ის ფაქტი, რომ რუსეთი აფხაზეთში საკუთარი ინტერესების გატარებას ცდილობს და ამ ლობის ზეწოლა ყველა მაცხოვრებელზე გავრცელდება — უდავოა.
რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებიდან 12 წელი გავიდა. თუ მანამდე ძლევამოსილი მეზობელი ერთ ციცქნა პარტნიორს დახმარებას უწევდა, ეს — მხოლოდ არაოფიციალურად. მაგრამ 2008 წლის აგვისტოდან ყველაფერი შეიცვალა. აფხაზეთის აღიარებამ რუსეთს უამრავი ვალდებულება დააკისრა, მათ შორის — რესპუბლიკის განვითარების მიმართულებით. გასული წლების განმავლობაში ხელი მოეწერა ათობით ხელშეკრულებასა და უწყებათაშორის შეთანხმებას, რომელთა მთავარი მიზანი, როგორც ყველამ ვიცოდით, დემოკრატიული განვითარების გზაზე აფხაზეთის მომძლავრება იყო.
ამ დოკუმენტებიდან ყველაზე მნიშვნელოვანი «მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ» შეთანხმებაა. მრავალგვერდიან დოკუმენტს ორი ქვეყნის ხელმძღვანელობებმა 2014 წელს მოაწერეს ხელი და მასში თანამშრომლობის მრავალი სფეროა აღნიშნული. მათი უმრავლესობა მიმართულია «ორმხრივი, თანასწორუფლებიანი, კონსტრუქციული ურთიერთობების განვითარებაზე მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის, ასევე რეგიონული უსაფრთხოების ხარისხობრივად ახალ დონემზე ასაყვანად»… ძალზე მრავლისმომცველია და სერიოზული… თუმცა არსობრივად, ამ შეთანხმების პრაქტიკულად ყველა მუხლი ეხება სამხედრო, საბაჟო, სამართალდამცველ და საბანკო სფეროებს. განვითარებაზე იქ ერთი პუნქტიც კი არ ფიგურირებს. თანაც უფრო მეტად საუბარია რუსეთის უფლებებსა და აფხაზეთის ვალდებულებებზე. ამ, გავიმეორებ — ყველაზე მნიშვნელოვან სახელმწიფოთაშორის შეთანხმებაში სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარების ძირითად მიმართულებებად აღნიშნულია «კოორდინირებული საგარეო პოლიტიკა, თავდაცვისა და უსაფრთხოების საერთო სივრცე, საერთო სოციალური, ეკონომიკური, კულტურული, სულიერი და ჰუმანიტარული სივრცე, აფხაზეთის სრულფასოვანი მონაწილეობა იმ საინტეგრაციო პროცესებში, რომლებიც რუსეთის ინიციატივით ან მხარდაჭერით რეალიზდება». მთავარი აქცენტი კი, უდავოდ, სამხედრო თანამშრომლობაზე კეთდება. და — გთხოვთ, მიაქციოთ ყურადღება — არც ერთი სიტყვა დემოკრატიისა და აფხაზეთის სახელისუფლებო ინსტიტუტების განვითარებაზე.
ამ შეთანხმებას წინ უძღოდა სხვა დოკუმენტი — 2008 წელს კრემლში გაფორმებული «შეთანხმება მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთდახმარების შესახებ». მასში, სამხედრო მიმართულებასთან ერთად, ნახსენებია «სწრაფვა აფხაზეთის ეკონომიკური ინტეგრაციის მაღალი დონის მიღწევისკენ» და «ენერგეტიკული და სატრანსპორტო სისტემების გაერთიანებისთვის ზომების მიღება», თუმცა დაკონკრეტების გარეშე. გაურკვეველია, მაინც რა უნდა ეკეთებინა ამ შეთანხმების საფუძველზე რუსეთს – შეეცვალა, განევითარებინა, თუ ფინანსურად შეენახა აფხაზეთი. და არც ამ დოკუმენტში მოიპოვება თუნდაც ერთი სიტყვა აფხაზეთის სახელმწიფოს დემოკრატიულ განვითარებაზე; არავითარი თუნდაც მინიშნება იმაზე, რომ რუსეთი, როგორც მსოფლიოს ერთ-ერთი უმსხვილესი სახელმწიფო, რომელმაც უკვე დიდი ხნის წინ მოახდინა არა მარტო თავისი, არამედ მოკავშირე სახელმწიფოების განვითარების დემოკრატიული გზის დეკლარირება, დახმარებას გაუწევს თავის პატარა მეზობელს ამ მიმართულებით.
ამის ნაცვლად ორივე დოკუმენტი აჭრელებულია ისეთი ფრაზებით, როგორიცაა «არაუგვიანეს 3 წელიწადში გატარდეს ღონისძიებათა კომპლექსი აფხაზეთის საბიუჯეტო კანონმდებლობის რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობასთან დასაახლოებლად»; «გატარდეს ღონისძიებათა კომპლექსი აფხაზეთის საბაჟო კანონმდებლობის ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის საბაჟო რეგულირების აქტებთან დასაახლოებლად» და ა.შ. და ეს ყველაფერი - «ორი ხალხის მეგობრობის განმტკიცების, მრავალმხრივი ურთიერთქმედების, მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის» სოუსში.
შეგახსენებთ, გავიდა 12 წელი. ამ ხნის განმავლობაში რუსეთი ერთგვარი მეცენატობით, აფხაზეთის «ტივტივის მდგომარობაში“ შენარჩუნებით იყო დაკავებული. ცვლილება მხოლოდ რამდენიმე მიმართულებამ განიცადა, რომელთათვისაც რუსეთი ახალგაზრდა სახელმწიფოს მრავალმილიონიან კრედიტებს აძლევდა. ლიტონ სიტყვებად რომ არ გამოგვივიდეს, გადავატრიალეთ დოკუმენტების მთელი დასტა, მაგრამ ვერ მივაგენით მათ შორის ვერც ერთ მეტ-ნაკლებად მნიშვნელოვანს, რომელშიც თუნდაც შორეულ პერსპექტივაში განვითარებაზე იქნებოდა საუბარი.
«ამჟამინდელ პირობებში კი ერი არა მარტო არ ვითარდება, არამედ დეგრადირებს და იღუპება. და ეს დიდწილად უფულობის გამო ხდება. უფულობის მთავარი მიზეზი კი, თავის მხრივ, ეროვნული ვალუტის არქონაა. ხოლო კითხვაზე, «რატომ არ ქმნით ეროვნულ ვალუტას?», პასუხია, რუსეთი გვიკრძალავსო. თუ ამ აკრძალვას პრეზიდენტ ბჟანის მიერ ამაწინათ გახმოვანებულ გაფრთხილებას მივამატებთ რუსებისთვის უძრავი ქონების მიყიდვის თაობაზე, რომელიც ასიმილაციის რისკს შეიცავს, გამოგვივა, რომ რუსეთი ჩვენს ხალხს შეგნებულად კლავს», - თვლის ანატოლი ოტირბა.
ამასთან, მისივე აზრით, ამ მდგომარეობაში უფრო მეტად დამნაშავე ჩვენი ხელმძღვანელობაა, ვიდრე რუსეთის. «საქმე იმაშია, რომ ჩვენს ხელმძღვანელობას ქვეყნისა და ხალხისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საკითხებში უკვე დიდი ხნის წინ უნდა ჰქონოდა დაკანონებული პოზიცია, გამყარებული ამ საკითხების გადაჭრის პროგრამებით და მათი რეალიზებისთვის ჩვენი პრეზიდენტი შეძლებდა, საფუძვლიანად ეთხოვა ფული რუსი კოლეგისთვის. და, სხვათა შორის, სწორედ მასთან უნდა განიხილავდეს ჩენი პრეზიდენტი ამ დონის საკითხებს და არა (სურკოვის ტიპის) აფერისტ ჩინოსნებთან. მაგრამ ჩვენს ხელისუფლებებს არც პოზიციები ჰქონიათ, არც პროგრამები, რის შედეგადაც აფხაზეთი რუსეთის ღარიბი ნათესავის დამამცირებელ როლში აღმოჩნდა. თანაც, ეს მდგომარეობა იმდენად გაიწელა დროში, საქმე იქამდე მივიდა, რომ პარაზიტი-ქვეყნის როლი ნორმად იქცა ჩვენი არა მარტო ჩინოსნებისთვის, არამედ მოქალაქეთა უმრავლესობისთვისაც», - დარწმუნებულია ანატოლი ოტირბა.
რუსეთის მიერ რეალიზებადი ათობით პროგრამა, მათ შორის — საინვესტიციოც, თითქოს აფხაზური სახელმწიფოს ჩამოყალიბება-განვითარებაზეა მიმართული. მაგრამ რატომღაც მრავალი წლის განმავლობაში რესპუბლიკა მხოლოდ უკან მიექანება — პირველყოფილი წყობისკენ. განვითარების ლანდიც კი არ შეიმჩნევა.
მსოფლიოს მრავალი ქვეყნის გამოცდილებისა და მაგალითის არსებობის მიუხედავად, აფხაზეთი ვერა და ვერ ამოდის ორმოდან და ვერ იწყებს სრულფასოვანი პროგრესის გზას. მაგრამ საერთოდაც, შესაძლებელია კი ეს ყველაფერი? სახელმწიფო, რომლის ყველა ძალოვანი უწყება (ჯარი, მილიცია) სხვა ქვეყნის ბიუჯეტიდან ფინანსდება, სრულფასოვანია? და შესაძლებელია თუ არა, ვთქვათ, რომ რუსეთი ზრუნავს სხვა სახელმწიფოს განვითარებაზე, მაშინ, როცა ის (თუნდაც ყველაზე კეთილი მოტივებით) მის შიდა საქმეებში ერევა? ასეც რომ იყოს, გადამეტებულმა «ზრუნვამ», რომელიც ფინანსურ შენახვას უფრო ჰგავს, მხოლოდ შემაძრწუნებელი შედეგები მოიტანა.
«სადღეისოდ აფხაზეთში შექმნილი ვითარების შეფასებისას ნათელი ხდება, რომ ქვეყნის მართვის ხარისხის მნიშვნელოვანი ამაღლების გარეშე საზოგადოება დეგრადირებას გააგრძელებს, სახელმწიფო კი — პოლიტიკური სუვერენიტეტის ნარჩენების კარგვას. აფხაზი ხალხის ცხოვრებაში დადგა ეტაპი, როცა სასწრაფოდ, დროის კარგვის გარეშე, მაღალი პასუხისმგებლობის გამოჩენით უნდა დაიწყოს სახელმწიფოს რეალური მშენებლობა», - თვლის ანატოლი ოტირბა.
მაგრამ შესაძლებელია კი ეს რუსეთის არსურვილისა და კოლოსალური ზეწოლის პირობებში? და აქ საქმე არ არის მხოლოდ კრემლის არსურვილში, გვერდში მომძლავრებული მეზობელი-აფხაზეთი იხილოს. პრობლემა უფრო ღრმაა. დემოკრატიის მხრივ აფხაზეთი ეტალონად რუსეთს ვერ აიღებს. და აი, რატომ. დემოკრატიული ეწოდება ქვეყანას, რომლის წყობა და საქმიანობა ხალხის ნებას, ადამიანისა და მოქალაქეების საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებებსა და თავისუფლებებს შეესაბამება; ხელისუფლებისა და სახელმწიფოს ყველა ორგანოს ლეგიტიმაციის წყაროს წარმოადგენს ხალხის სუვერენიტეტი. ეს საყოველთაოდ ცნობილია. გამოაცხადო სახელმწიფო დემოკრატიულად (რასაც ტოტალიტარული ქვეყნებიც მარტივად აკეთებენ) — საკმარისი არ არის, მთავარია, უზრუნველჰყო მისი მოწყობა და საქმიანობა შესაბამისი სამართლებრივი ინსტიტუტებით, დემოკრატიზმის რეალური გარანტიებით. ამ მხრივ კი თავად რუსეთსაც დიდი პრობლემები აქვს. ყველამ ვიცით, როგორ ცხოვრობენ მისი მოქალაქეები, ცხოვრების რა წესები მოქმედებს მსხვილ ცენტრებსა და მოშორებულ ადგილებში. დემოკრატიას აქ ახლოსაც არ გაუვლია. მაშ შეუძლია კი ქვეყანას, რომელმაც თავად ვერ უზრუნველჰყო დემოკრატიული პრინციპების გამოყენება განვითარებისთვის, ამ საკითხში სხვას დაეხმაროს? - არა მგონია. და ყველამ, ვინც ამ მასალას კითხულობთ, ეს კარგად იცით.
«აფხაზეთის სახელისუფლებო სისტემისა და ეკონომიკის დეგრადირების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი სახელმწიფოს ჩამოყალიბების საწყის ეტაპზე შექმნილი უხარისხო სამართლებრივი ბაზაა. მთავარი შეცდომა, რომელიც ძირითად კანონში — კონსტიტუციაში გაეპარათ, იყო მასში დოქტრინალური მიზნისა და სტრატეგიული ამოცანების არასახვა — მათ გარეშე ხომ არ არსებობს ის, რასაც ახალი კანონები უნდა ადარო შესაბამისობის დასადგენად. შედეგად ახალი კანონების უმრავლესობა ეროვნულ ინტერესებს არ შეესაბამება. და აი, ასე, მიზნისა და გზის არარსებობის პირობებში საზოგადოება და ხელისუფლება საუკუნის მეოთხედის განმავლობაში ერთ ადგილს ტკეპნიან, დეგრადირებენ და კარგავენ სახელმწიფოს ავტორიტეტის ნარჩენებს მთელი დანარჩენი მსოფლიოს თვალში», - თვლის ანატოლი ოტირბა.
სტრატეგიულმა პარტნიორმა კი არსებული მდგომარეობა კიდევ უფრო დაამძიმა. და ყველაფერი, რაც ამ დრომდე გრძელდება, მხოლოდ ერთით შეიძლება, აიხსნას — აფხაზეთი რუსეთისთვის მნიშვნელოვანი არ არის. სუსტი სტრატეგიული პარტნიორით მანიპულირება უფრო ადვილია, მით უფრო, თუ მას ათწლეულების განმავლობაში არწმუნებ, რომ რუსეთთან მეგობრობის გარდა, სხვა გამოსავალი აფხაზეთს არ აქვს.

«Россия сознательно убивает наш народ» - ужасающие плоды российской «заботы» об Абхазии
Систему власти Абхазии трудно заподозрить в активной, конструктивной деятельности, поскольку за почти 28 лет суверенитета ею не сделано многое из того, что является обязательным условием обеспечения развития государства. Более того, последние 15 лет они делают вещи, несущие угрозу национальной безопасности, результатом чего и стало свержение двух последних президентов. А на вопрос – почему делаете это, а вот это - нет? – нередко слышим ответ – «русские принуждают», или «русские не разрешают». И это - по вопросам, являющимся жизненно необходимыми для государства и нации, таким, как продажа недвижимости россиянам (к чему, якобы, принуждают) и создание национальной валюты (запрещают)».
Все описано максимально просто, а главное – доходчиво. И пока на меня с обвинениями не накинулись зомбированные многолетней российской пропагандой сограждане, объясню – слова не мои, а очень серьезного экономиста и общественного деятеля Абхазии Анатолия Отырба.
Можно по-разному относиться к России (при этом получать ее пенсии и пособия, пользоваться льготами и многими другими благами), но факт того, что Россия продавливает свои интересы в Абхазии и все жители будут под гнетом этого лобби – неоспорим.
Со дня признания Россией независимости Абхазии прошло 12 лет. До того могущественный сосед если и оказывал помощь своему крошечному партнеру, то только неофициально. Но с августа 2008 года все изменилось.
Признание Абхазии как самостоятельного государства наложило на Россию массу обязательств, в том числе - касающихся и развития республики. За эти годы были подписаны десятки договоров и межведомственных соглашений, главная цель которых - укрепить Абхазию на демократическом пути развития.
Самое важное соглашение из всего вышеназванного перечня – Договор «о союзничестве и стратегическом партнерстве». Этот многостраничный документ был подписан руководителями двух стран в 2014 году и в нем обозначено множество сфер сотрудничества. Большая часть из них направлена на «развитие двусторонних равноправных конструктивных отношений в целях достижения качественно нового уровня региональной безопасности, союзничества и стратегического партнерства». Весьма емко и крайне серьезно. Но, по сути, практически все статьи этого договора касаются военной, таможенной, правоохранительной и банковской сфер. О развитии там нет ни единого пункта, все больше речь идет о правах России и обязанностях Абхазии. Основными направлениями развития стратегического партнерства, повторюсь - в самом важном межгосударственном соглашении, обозначены – «скоординированная внешняя политика, общее пространство обороны и безопасности, общее социальное, экономическое, культурное, духовное и гуманитарное пространство, полноценное участие Абхазии в интеграционных процессах, реализуемых по инициативе или содействии России». Главный акцент, безусловно, на военном сотрудничестве. И заметьте, ни слова о демократии и развитии институтов государственной власти Абхазии.
Но этому соглашению предшествовал другой документ, который был подписан в Кремле еще в сентябре 2008 года – «Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Абхазия». Там, наряду с военным направлением, обговаривается «стремление к достижению высокой степени экономической интеграции Абхазии и принятие мер для объединения энергетических и транспортных систем», но без каких-то уточнений. Непонятно, что именно согласно договору собиралась делать Россия – менять, развивать или содержать. Но и в этом документе, опять же, нет ни слова о демократическом развитии государства Абхазия, ни единого обозначения того, что Россия, как одно из крупнейших государств мира, давно провозгласившее демократический путь развития не только своей страны, но и тех, с кем находится в содружестве, окажет своему крошечному соседу поддержку и помощь на этом пути.
Зато оба документа пестрят громкими фразами «не позднее 3 лет со дня вступления в силу настоящего Договора реализует комплекс мероприятий по сближению своего бюджетного законодательства с законодательством Российской Федерации»; «реализует комплекс мероприятий по гармонизации своего законодательства в области таможенного дела с актами в сфере таможенного регулирования, составляющими право Евразийского экономического союза, а в части, не урегулированной таким правом, – с законодательством Российской Федерации». И все это - под соусом «укрепления дружественных отношений, развития многопланового взаимодействия, союзничества и стратегического партнерства между Российской Федерацией и Республикой Абхазия, которые отвечают национальным интересам народов обеих стран».
Напомню, прошло 12 лет. За это время Россия занималась этаким меценатством, финансово поддерживая Абхазию наплаву. Изменениям подверглись лишь несколько направлений, на которые Россия выделяла многомиллионные кредиты молодому государству. Чтобы не быть голословными, мы покопались в ворохе самых разных документов, но так и не смогли обнаружить хоть какой-то мало-мальски значимый, в котором бы шла речь о развитии хоть в отдаленной перспективе.
«В нынешних же условиях нация не только не развивается, но и деградирует, соответственно гибнет. И происходит это во многом из-за отсутствия денег. Главной же причиной безденежья является отсутствие национальной валюты. А на вопрос – почему не создаете ее? – следует ответ – русские не разрешают. Если наложить этот запрет на озвученное президентом Бжания принуждением к продаже недвижимости россиянам, несущей угрозу ассимиляции, следует вывод, что Россия сознательно убивает наш народ», - считает Анатолий Отырба. По его мнению, в таком положении дел виновато больше наше руководство, чем российское. «Дело в том, что по жизненно важным для страны и нации вопросам у нашего руководства уже давно должна быть узаконенная позиция, подкрепленная программами их решения, под реализацию которых наш президент мог бы обоснованно просить денег у своего российского коллеги. Именно с ним он должен обсуждать вопросы такого уровня, а не чиновниками-аферистами (типа Суркова). Но ни позиции, ни программ у наших властей как не было, так и нет, в результате чего Абхазия и оказалась в унизительной роли бедного родственника России. Причем, это состояние настолько растянулось во времени, что уже дошло до того, что роль страны-паразита стала нормой не только для наших чиновников, но и для большинства граждан», - уверен Анатолий Отырба.
Десятки осуществляемых Россией программ, в том числе и инвестиционная, вроде как направлены на становление и укрепление абхазского государства. Но почему-то за много лет республика лишь скатывается назад, прямиком в первобытнообщинный строй. Развитием тут и не пахнет.
Несмотря на множество примеров и опыт десятка государств мира, Абхазия никак не может выбраться из ямы и начать путь полноценного прогресса. Да и вообще возможно ли это? Государство, в котором все силовые структуры (армия, милиция) оплачиваются из бюджета другой страны, полноценно? И можно ли говорить, что вмешиваясь (хоть и под весьма благовидным предлогом) во внутренние дела другой страны, Россия заботится о будущем этого государства? Даже если и так, чрезмерная «забота», которая больше похожа на содержание, дала лишь ужасающие плоды.
«Оценивая ситуацию, сложившуюся на сегодняшний день в Абхазии, очевидно, что без существенного повышения качества управления страной общество и дальше будет деградировать, а государство терять остатки политического суверенитета. В жизни народа Абхазии наступил период, когда ему необходимо, не теряя времени и проявив максимум ответственности, приступить к реальному строительству государства», - считает Анатолий Отырба.
Но возможно ли это при таком колоссальном давлении и нежелании России? И дело тут не только в нежелании Кремля видеть рядом окрепшую соседку-Абхазию. Проблема глубже. Равняться в демократии на своего большого соседа Абхазия не может. Это не имеет смысла. Объясню почему.
Демократическим называется государство, устройство и деятельность которого соответствует воле народа, общепризнанным правам и свободам человека и гражданина. Источником власти и легитимации всех органов этого государства является суверенитет народа. Общеизвестные слова. Но недостаточно только провозгласить государство демократическим (это делают и тоталитарные государства), главное - обеспечить его устройство и деятельность соответствующими правовыми институтами, реальными гарантиями демократизма. А с этим у самой России большие проблемы. Всем известно как живут россияне, какие правила жизни действуют в больших центрах и в отделенных глубинках. Демократией тут и не пахнет. Так может ли государство, которое само не смогло применить демократические принципы для развития своей страны, помочь в этом вопросе кому-то еще? Не думаю. И каждый из вас, читающий данный материал, это осознает.
«Одной из главных причин деградации системы власти и экономики Абхазии, была некачественная правовая база, созданная на начальном этапе становления государства. Главной ошибкой, вкравшейся в основной документ – Конституцию, было отсутствие в ней доктринальной цели и стратегических задач, без которых не с чем соотнести на соответствие новые законы, вследствие чего многие из них не отвечают национальным интересам. А в отсутствие цели, соответственно, и пути, общество и власть уже четверть века топчутся на месте, деградируя и теряя авторитет государства в глазах остального мира», - считает Анатолий Отырба.
А стратегический партнер существующее положение дел лишь еще больше усугубил. И все происходящее по настоящее время можно объяснить лишь одним - России не важна Абхазия. Манипулировать слабым стратегическим партнером всегда легче, тем более, когда на протяжении десятилетий ты его убеждаешь в том, что другого выхода кроме дружбы с Россией у Абхазии нет.