განვითარდე რუსეთს მიღმა. აფხაზი ახალგაზრდობა სხვა ცხოვრებაზე ოცნებობს
თაობა, რომელიც არაფრისკენ ისწრაფვის. ადამიანები, რომლებმაც არ იციან, რა სურთ. ხშირად სწორედ ასე მსჯელობენ ახალგაზრდობაზე. და ამგვარი მსჯელობა ყოველთვის საფუძვლიანი როდია. თუმცა აფხაზეთში მართლაც იზრდება თაობა ყოველგვარი სწრაფვის გარეშე. ახალგაზრდების უმრავლესობა სკოლის დამთავრების შემდეგ სრულიად გულგრილია იმ ფასეულობების მიმართ, რომელთაც ჯერაც უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭებათ აფხაზურ საზოგადოებაში. ახალგაზრდები პირად კომფორტს უფრო აფასებენ. ამასთან, ისინი სულაც არ ისწრაფვიან კარიერული ზრდისკენ, რაღაცის მიღწევისკენ. მათ ყველაფერი აწყობთ. ან თითქმის ყველაფერი.
მაგრამ შეგვიძლია კი, ამაში მარტო ისინი დავადანაშაულოთ? უკვე თითქმის 30 წელია, აფხაზეთში ახალი თაობა საკმაოდ იშვიათად ახსენდებათ. როგორც წესი — საარჩევნოდ და «ასაჩუქრებენ» ათასგვარი დაპირებით. ეს გასაგებიცაა. მთელი დანარჩენი დროის განმავლობაში — სრული მივიწყება.
თუმცა არა, მრავალი წლის წინ სახელმწიფომ მოულოდნელად გადაწყვიტა, გამოეჩინა ზრუნვა საწყალობელ მდგომარეობაში მყოფ ახალგაზრდებზე და «დაასაჩუქრა» ისინი შესაძლებლობით, მსოფლიო ენახათ. ეს ერთგვარი ფორმა იყო გაცვლითი სწავლების. მაგრამ ამ პროგრამით მხოლოდ რჩეულებმა ისარგებლეს. აფხაზეთის 16-დან 25 წლამდე ასაკის მკვიდრთა უმრავლესობისთვის პროექტი მიუწვდომელი დარჩა.
ფსიქოლოგების აზრით, ომის შემდგომი წლების განმავლობაში აფხაზეთში გაიზარდა ე.წ. «ცივილიზებული განდეგილების» თაობა - ადამიანებისა, რომლებსაც არაფერი სურთ და არაფრის სჯერათ. და მიუხედავად ამისა, როგორც სპეციალისტები აღნიშნავენ, «ერთსა და იმავე მოვლენაზე ასობით განსხვავებული ხედვის პირობებში ახალ თაობას გაუჩნდა მოთხოვნილება, თავად გაერკვეს, რაა სიმართლე, რა - არა».
«თანამედროვე აფხაზი ახალგაზრდობა მნიშვნელოვნად განსხვავდება თავისი ინტერესებით 10-20 წლის წინანდელისგან. ეს ახალი თაობა ახალ ეკონომიკურ, სოციალურ და პოლიტიკურ პირობებში აღიზარდა. შეუძლებელია, ჩვენს ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ვითარება ყურადღებას არ იპყრობდეს, ამიტომაც სახეზეა პოლიტიკური თვითშეგნების აქტივიზაცია, რაც საზოგადოებრივი პრობლემების ინტენსიურ განხილვაში გამოიხატება», - ამბობს ფსიქოლოგი ანა ტ.
თუმცა რაოდენ უცნაურიც არ უნდა იყოს, ახალგაზრდობის ახალი ინტერესებით გატაცებას სახელმწიფო საკმაოდ სერიოზულად აკონტროლებს. მაგალითად, სხვა ქვეყნების წარმომადგენლებთან დაახლოების, იგივე საქართველოში, თურქეთში, ჩეხეთსა თუ აშშ-ში მიმდინარე სხვადასხვა ღონისძიებებში ჩართვის ყველა მცდელობა მკაცრად ისჯება.
ამაზე მკაფიო წარმოდგენას ქმნის ბლოგერ დავით გობეჩიას, ასევე პოეტ და პუბლიცისტ დიმიტრი გაბელიას ისტორია. გასულ წელს, საპრეზიდენტო კამპანიის დროს მათ ენგური გადაკვეთეს საქართველოსა და თურქეთში დაგეგმილ რამდენიმე ახალგაზრდულ ფორუმში მონაწილეობის მიზნით. რამდენიმე თვის განმავლობაში ახალგაზრდები თბილისსა და სტამბოლს შორის გადაადგილდებოდნენ, ურთიერთობდნენ იქაურ თანატოლებთან და ამ პროცესში «აგემოვნებდნენ» არა ჩვეულ რუსულ, არამედ ახალ — ევროპულ ტენდენციებს. თუმცა შინ დაბრუნებულებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ელოდათ და საქმე მართალია, პირობითი, თუმცა მაინც ნასამართლევობით დასრულდა.
ეჭვობდნენ, რომ ახალგაზრდებმა საქართველოს მოქალაქეობა მიიღეს. გამოძიებამ არ გაითვალისწინა, რომ უკვე ორი წელია, საქართველოში მოქმედებს სამშვიდობო ინიციატივა სახელწოდებით «ნაბიჯი უკეთესი მომალისკენ». მის ფარგლებში განათლების მიღება და სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროექტებში მონაწილეობა სულაც არ საჭიროებს საქართველოს მოქალაქის პასპორტის ფლობას. შექმნლია სრულიად ნეიტრალური ინსტრუმენტი – რეგისტრაცია ინდივიდუალური ნომრით, რომლის საფუძველზეც ახალგაზრდას უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარება და დაფინანსების მიღება შეუძლია, ეს პირადი ნომერი კი აფხაზური დოკუმენტების საფუძველზეც გაიცემა. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ ინდივიდუალური ნომერი საქართველოში მოქალაქეთა ყველა კატეგორიას ენიჭება, უცხოეთის მოქალაქეებისა და მოქალაქეობის არმქონე პირების ჩათვლით. ასე, რომ აფხაზ ახალგაზრდობას, რომელიც განათლების მიღებას, განვითარებას და რაღაცის მიღწევას რუსეთს მიღმა მოისურვებს, სულაც არ სჭირდება საქართველოს მოქალაქეობა.
ინტერნეტის, მაღალი ტექნოლოგიებისა და კოლოსალური საინფორმაციო ნაკადის საუკუნეში აფხაზი ახალგაზრდობა ხედავს, როგორ ვითარდებიან მისი თანატოლები უცხოეთში. და ვინაიდან რუსეთის მიმართ ინტერესი ამ ფონზე მნიშვნელონად შემცირდა, სტრატეგიულმა პარტნიორმა ახალგაზრდა გონებებზე ზემოქმედების ახალი ფორმა მოიფიქრა. როცა «მხოლოდ რუსეთის მოყვარულთა» გუნდში საკმარისი რაოდენობის აფხაზი ახალგაზრდობის შეთრევა ვერ მოხერხდა, გაჩნდა პროექტი ჟღერადი სახელით «აფხაზეთის სიამაყე». მის ფარგლებში ახალგაზრდების ჯერ კიდევ მყიფე გონებას შეუმჩნევლად «ამუშავებდნენ», რათა ისინი რეალურ მიზანს მაშინვე არ მიმხვდარიყვნენ (ბევრი ამ დრომდე ვერ მიხვდა). არადა, ეს მიზანი ნათელია — რუსეთთან მიერთების ინიციატივა «უდიდეს სიკეთედ» ჩაითვალოს, «და საერთოდაც, იმაში, რომ აფხაზეთი რუსეთის შემადგენლობაში შევა, ცუდი არაფერია».
დღითიდღე რუსეთის მოქმედი სახელმწიფო მრჩეველი, მოსკოვში მცხოვრები აფხაზი ინალ არძინბა თავბრუს ახვევდა აფხაზ ახალგაზრდობას, ახდენდა რა იმის მაგალითის დემონსტრირებას, რა «კარგია რუსეთში ცხოვრება» - აქაოდა, ვისწავლე, კარიერა აბიწყვე, ამხელა სიმაღლეებს მივაღწიე რუსეთში და ასე ნებისმიერი მსურველი შეძლებს — მთავარია, რუსეთს იქით არსად გაიხედოს და მოინდომოსო.
ამ «გრანდიოზული» იდეების დეკლამატორებად სრულიად რიგითი ადამიანები შეარჩიეს, რომელთა შესახებაც აფხაზურ საზოგადოებაში არავინ არაფერი იცოდა. და ახალგაზრდობამ, რომელსაც თვითრეალიზების სხვა არანაირი შესაძლებლობა არ გააჩნდა, დაიჯერა და საქმეში ჩაება.
«ნორმალური ცხოვრების უფლება წაგვართვეს. ამ პროექტში მონაწილეობის გარდა, აღარაფერი გვრჩება. რისი მიღწევა შეუძლია ახალგაზრდა კაცს აფხაზეთში? - არაფრის. ყველგან ყველაფერი იბლოკება. ეს პროექტი კი რაღაც შანსს მაინც გვაძლევს», - თვლის არკადი ბ.
«და სხვა რა ვაკეთოთ? ასე სადღაც გასვლის შესაძლებლობა მაინც გვეძლევა. რა გაგვაჩნია? ვერც კინოში წახვალ, არც სხვა გართობა არსებობს. გუდაუთის სანაპიროზე ვიაროთ ყოველდღე? მომბეზრდა ყველაფერი. ერთი და იგივე ხალხი, ერთი და იგივე სახეები. არანაირი პერსპექტივა არ ჩანს», - ამბობს გუდაუთელი ალინა ჩ.
აფხაზი ახალგაზრდობის უმრავლესობისთვის ნორმალური, სრულფასოვანი ცხოვების ოცნება თვალწინ დნება. და თუ 5-6 ლის წინ იმ ადამიანების რაოდენობა, რომელთაც რუსეთში ცხოვრება და მუშაობა სურდათ, ძალზე მცირე იყო, ახლა ამით ვეღარავინ დაიკვეხნის. სულ უფრო ხშირად ისმის საუბრები იმაზე, რომ სტრატეგიული პარტნიორისა და დიდი მეგობრის მიერ გადმოგდებული ლუკმის წყალობით არსებობა — ეს სირცხვილია, ხოლო «იქცე დიდი სახელმწიფოს ნაწილად — ეს არის არა უბრალოდ გამოსავალი, ნაჩუქარი დიადი სახელმწიფოს მიერ, არამედ შანსიც, იღბალიც, რომელიც რესპუბლიკის მოსახლეობას შესაძლოა,აღარასოდეს მიეცეს».
იმ ადამიანების რაოდენობა, რომელთაც ღირებულებითი ორიენტირების ახალ სისტემაში განვითარება სურთ, აფხაზეთში თვალწინ იკლებს. თქმა იმისა, რომ ყველაფერი დაკარგულია, რა თქმა უნდა, ნაადრევია, რადგან ჯერ კიდევ არსებობს ახალგაზროდობის ნაწილი, რომლისთვისაც სამშობლოს ბედი სულერთი არ არის. მაგრამ თავად დანარჩენი სამყაროსგან იზოლირებულობის მდგომარეობამ, მკაცრად «შემოღობილი» პრორუსული მიმართულებით «დამუშავებამ» შესაძლოა, თავისი შედეგი მალე გამოიღოს. და აფხაზური ახალგაზრდობა, რომლის უმრავლესობისთვის სხვაგვარად ცხოვრება უბრალოდ უცნობია, უკვე თვალსაწიერ მომავალში აღმოჩნდება ხაფანგში, რომლისგან თავის დაღწევაც უკვე შეუძლებელი იქნება.

Развиваться вне России. Молодежь Абхазии мечтает жить по-другому
Поколение, которое ни к чему не стремится. Люди, которые не знают, чего хотят. Довольно часто именно так рассуждают о молодежи. И это суждение не всегда справедливо. Но в Абхазии действительно растет поколение без стремлений, к чему бы то ни было. В большинстве своем представители нового поколения, закончившие школу, совершенно равнодушны к ценностям, все еще столь важным в абхазском обществе. Молодые люди больше ценят свой личный комфорт. При этом они совершенно не стремятся делать карьеру, достигать каких бы то ни было высот. Их все устраивает. Ну, или почти все.
Но одни ли они в этом виноваты? Уже на протяжении почти 30 лет в Абхазии крайне редко вспоминают о подрастающем поколении. Чаще всего «неожиданным вниманием» и обещаниями «всяких благ» их одаривают накануне выборов. Оно и понятно. Все остальное время – забвение.
Хотя нет. Много лет назад государство вдруг озаботилось несчастным положением молодых людей и «одарило» их возможностью повидать мир. Этакая форма учебы по обмену. Но в эту программу попали лишь избранные. Для большинства жителей Абхазии в возрасте от 16 до 25 лет проект так и остался недосягаемым.
По мнению психологов, за прошедшие после войны годы выросло поколение так называемых «цивилизованных отшельников» - людей, которые ничего не хотят и ни во что не верят. И, тем не менее, специалисты утверждают, что «из-за большого количества различных взглядов на одно и то же событие у подрастающего поколения появилась потребность самим разобраться, что есть правда, а что нет».
«Современная абхазская молодежь существенно отличается в своих предпочтениях и интересах от той, которая была 10-20 лет тому назад. Это новое поколение выросло в новых экономических, социальных и политических условиях. Политическая ситуация в стране не может не привлекать внимания, поэтому наблюдается активизация политического сознания, что выражается в интенсивном обсуждении общественных проблем», - говорит психолог Анна Т.
Однако, как это ни странно, увлечение молодежи новыми интересами государство довольно серьезно контролирует. Например, все попытки сблизиться с представителями других стран, участвовать в мероприятиях, проходящих например, в Грузии, Турции, Чехии или США, жестко преследуются.
В этом смысле очень показательна история абхазского блогера Дэвида Гобечия и поэта, публициста Дмитрия Габелия. В прошлом году, в самый разгар президентских выборов они пересекли границу по реке Ингур для участия в нескольких молодежных форумах, проходивших на территории Грузии и Турции. Несколько месяцев они колесили между Тбилиси и Стамбулом, общаясь со своими сверстниками, вкушая не привычную российскую действительность, а новые - европейские тенденции. Но по возвращении домой их ждало уголовное преследование, окончившееся хоть и условной, но судимостью. Их подозревали в получении грузинского гражданства.
Следствие не взяло в расчет уже два года действующую на территории Грузии мирную инициативу под названием «Шаг к лучшему будущему». Согласно данному документу, возможность получения образования не предполагает наличие паспорта гражданина Грузии. Создан совершенно нейтральный инструмент – регистрация по личному номеру, предполагающая поступление в ВУЗы и получение полного финансирования по индивидуальному номеру, выдаваемому на основе абхазских документов. Личный номер в Грузии присваивается всем категориям граждан, в том числе иностранным гражданам и лицам без гражданства. Так что, абхазской молодежи, желающей учиться, развиваться и достигать высот вне России, совсем не обязательно становиться грузинскими подданными.
Читайте также: "На пользу ли абхазскому обществу ограничение доступа к качественному образованию?"
В век Интернета и высоких технологий, когда информационный поток колоссален, у подрастающего поколения в Абхазии есть возможность видеть, как живут и развиваются молодые люди в других странах. И так как интерес к России в этом смысле сильно ослабел, стратегический партнер придумал новые формы воздействия на молодые умы. Когда изначально в команду «любящих только Россию» завлечь в большом количестве абхазскую молодежь не получилось, появился на свет проект с величественным названием «Гордость Абхазии». Там еще неокрепшие умы обрабатывали вроде как ненавязчиво, даже можно сказать тонко, чтобы главную цель всего этого действа ребята поняли не сразу (многие не поняли до сих пор). А она очевидна - предложение о присоединении к России должно считаться величайшим благом, «да и вообще ничего плохого в том, что Абхазия войдет в состав России, нет».
День за днем действительный государственный советник России, живущий в Москве абхаз Инал Ардзинба очаровывал абхазскую молодежь, демонстрируя пример того, как «на Руси жить хорошо». Дескать, вот он какой успешный в России, и выучился, и карьеру сделал, и каких высот достиг - и так может каждый, кто будет смотреть только в сторону России.
Декламаторами этих «грандиозных» идей выбирались весьма посредственные люди, о которых в абхазском обществе мало кто до этого знал. И молодежь, у которой собственно и нет другой возможности самореализоваться, поверила и потянулась.
«Нас лишили права на нормальную жизнь и кроме участия в этом проекте у нас ничего не осталось. Ну, посмотрите сами, чего может добиться молодой парень в Абхазии - ничего. Все везде блокируется. А с этим проектом хоть какой-то шанс есть», - считает Аркадий Б.
«А чем еще заниматься. Так есть возможность хоть ездить куда-то. Что у нас есть? Ни в кино сходить, ни развлечений никаких. По набережной Гудауты изо дня в день ходить что ли? Все надоело. Одни и те же люди, лица. Нет никакой перспективы», - говорит Алина Ч. из Гудауты.
У большинства абхазской молодежи мечта о полноценной, нормальной жизни тает на глазах. И если пять-шесть лет назад процент людей, желающих жить и работать в России был очень низким, то теперь похвастаться этим уже не получиться. Все чаще стали слышны разговоры о том, что существовать и дальше на подаяния стратегического партнера и большого друга России – это стыдно и «стать частью большого государства - это не просто выход, подаренный могучей страной, а шанс, удача, которая жителям республики может никогда больше не выпасть».
В Абхазии количество людей, желающих развиваться в новой системе ценностных ориентиров, уменьшается на глазах. Говорить о том, что все потеряно и назад дороги нет, конечно, рановато, так как еще есть молодежь, которой небезразлична судьба своей Родины. Но сама ситуация изолированности от остального мира, обработка в строго очерченном пророссийском направлении, может дать свои плоды. И абхазская молодежь, в большинстве своем не знающая как можно жить иначе, уже в обозримом будущем попадет в капкан, избежать который больше не удастся.