აფხაზი ჟურნალისტი: „აფხაზეთი რუსეთი არ არის!“
აფხაზი ჟურნალისტი, ინტერნეტ-გამოცემა "აიაშარას" დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი ნიზფა არშბა რუსეთის იუსტიციის სამინისტროს მიერ „უცხოეთის აგენტების“ სიაში მის შეყვანას ეხმიანება და აცხადებს, რომ "აფხაზეთი რუსეთი არ არის".
„მე არ ვარ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე და არც არასოდეს ვყოფილვარ. არც აფხაზეთია რუსეთი!”, - განაცხადა არშბამ.
როგორც რადიო თავისუფლების რუსულენოვანი პროექტის, "ეხო კავკაზას" რედაქცია წერს, ინფორმაცია „უცხოეთის აგენტად“ აღიარებული პირების მოქალაქეობის შესახებ ყოველთვის არ არის ხოლმე მითითებული ოფიციალურ რეესტრში. მაგალითისთვის, 2023 წლის აპრილში ეს სტატუსი მიიღო გამომძიებელმა ჟურნალისტმა ხრისტო გროზევმა, რომელიც ბულგარეთის მოქალაქეა და რუსეთის მოქალაქეობა არ გააჩნია.
21 მარტს რუსეთის იუსტიციის სამინისტრომ განაახლა "უცხოელი აგენტების რეესტრი", რომელშიც ამჯერად კიდევ ორი აფხაზი ჟურნალისტი - სააგენტო „აიაშარას“ ხელმძღვანელი ნიზფა არშბა და „ნუჟნაია გაზეტას“ დამფუძნებელი იზიდა ჭანია შეიყვანა.
მანამდე "უცხოეთის აგენტის" სტატუსი ასევე მიენიჭა აფხაზური გამოცემა „ჩეგემსკაია პრავდას“ რედაქტორ ინალ ხაშიგს. და ეს პირველი შემთხვევა იყო, როდესაც ოკუპირებული აფხაზეთის რესპუბლიკის "მოქალაქე" რუსეთმა "უცხო ქვეყნის აგენტად" აღიარა.
რუსეთის იუსტიციის სამინისტროს გადაწყვეტილებას გამოეხმაურა აფხაზი ადვოკატი საიდ გეზერდავაც:
„რატომ აცხადებენ აგენტებად მეზობელ ქვეყანაში აფხაზ ჟურნალისტებს, რომლებიც აფხაზეთის ხელისუფლებისა და მისი წარუმატებელი საგარეო პოლიტიკის შესახებ წერენ? ძნელი დასაჯერებელია, რომ მათი აგენტებად გამოცხადება ვინმეს სჭირდება აფხაზეთის ფარგლებს გარეთ. ასეთი გარე ადმინისტრაციული ზეწოლა იქნა გამოყენებული არჩევნების დროს. აფხაზეთის თანამედროვე ისტორიაში არც ერთი პრეზიდენტი არ არჩეულა ამ მასშტაბის საგარეო ზეწოლის პირობებში. რეპრესიების აუთსორსინგით გადაცემა ამაზრზენი ცინიკური ქმედებაა, დუმილი და ასეთი პოლიტიკის მხარდაჭერა კი ერთმნიშვნელოვნად აღიქმება მის მოწონებად და არალოიალობად საკუთარი სახელმწიფოს მიმართ, რაც ნოყიერ ნიადაგს ქმნის სუვერენიტეტისა და თავისუფლებების სრული დაკარგვისთვის“.

Журналистка Низфа Аршба: «Абхазия – не Россия»
Абхазская журналистка Низфа Аршба прокомментировала решение Минюста РФ о включении её в список «иностранных агентов».
«Что касается объявления меня иноагентом. Я не гражданка Российской Федерации и никогда ею не была. И Абхазия – не Россия», – заявила Аршба.
Следует отметить, что информация о гражданстве лиц, признанных «иностранными агентами», не всегда указывается в официальном реестре. В апреле 2023 года этот статус получил журналист-расследователь Христо Грозев, являющийся гражданином Болгарии и не имеющий российского гражданства.
21 марта российский Минюст обновил реестр иностранных агентов, включив в него абхазских журналисток – редактора агентства «Аиашара» Низфу Аршба и учредителя «Нужной газеты» Изиду Чаниа. Ранее статус российского иноагента получил редактор газеты «Чегемская правда» Инал Хашиг. Это был первый случай, когда иноагентом был признан гражданин самопровозглашенной республики Абхазия.
Решение Минюста о признании «иноагентами» абхазских журналистов прокомментировал юрист Саид Гезердава:
«Почему абхазские журналисты, пишущие об абхазской власти и её провальной внешней политике, признаются иноагентами в соседней стране? Сложно поверить, что это признание действительно необходимо за пределами Абхазии. Политика использования внешних репрессий работает, в том числе на имидж незапятнанного, «чистенького» президента. Он и сам активно эксплуатирует этот образ, выступая исключительно с «победными» речами. Эта роль выглядит совершенно неестественной. Ни один президент в новейшей истории Абхазии не избирался при таком внешнем административном давлении и пиаре разного типа — при этом он демонстративно дистанцировался от него. «Президент встретился», «президент поздравил», «президент открыл» — только такие заголовки у официоза, и никакой реакции на происходящую травлю. Отмалчиваясь, глава государства фактически подтверждает, что он не более чем лидер избравшего его электората, а не всего народа».
По его словам, «передать репрессии на аутсорсинг — чудовищно циничное деяние», «молчание и поддержка такой политики читаются однозначно как её одобрение и нелояльность к собственному государству, а это благодатная почва для полной утраты суверенитета и потери свобод».