აშშ-მა სირიაში საჰაერო დარტყმები განახორციელა
შეერთებულ შტატებში აცხადებენ, რომ სამხრეთ-აღმოსავლეთ სირიაში მდებარე ირანის ორ ბაზაზე საჰაერო დარტყმები განახორციელეს და ეს იყო პასუხი იმ თავდასხმებზე, რომლებიც ამერიკელი სამხედროების წინააღმდეგ სირიასა და ერაყში ჩაიდინეს.
შეერთებული შტატების თავდაცვის მინისტრმა ლოიდ ოსტინმა განაცხადა, რომ თავდასხმები განხორციელდა იმ ობიექტებზე, რომლებსაც იყენებდნენ ირანის "ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი" და ირანთან დაკავშირებული ჯგუფები.
„დარტყმები განხორციელდა ქალაქების აბუ კამალისა და მაიადინის მახლობლად. პრეზიდენტს არ აქვს უფრო მაღალი პრიორიტეტი, ვიდრე აშშ-ის პერსონალის უსაფრთხოება და მან მიმართა დღევანდელ მოქმედებებს იმის გასაგებად, რომ შეერთებული შტატები დაიცავს საკუთარ თავს, თავის პერსონალს და მის ინტერესებს“, - აღნიშნა ოსტინმა.
ოთხშაბათს აშშ-მა სირიაში იარაღის საწყობი გაანადგურა, რომელსაც, პენტაგონის ცნობით, "ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი" იყენებდა.

US conducts strikes on Iranian sites in Syria
Last night, the US military said it has carried out air strikes on two Iranian bases in south eastern Syria, following recent attacks against its own military personnel in Syria and Iraq.
US Secretary of Defense Lloyd Austin said the attacks were carried out against sites "used by Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) and Iran-affiliated groups".
In a statement, he said: "The strikes were conducted against a training facility and a safe house near the cities of Abu Kamal and Mayadin, respectively.
"The President has no higher priority than the safety of U.S. personnel, and he directed today's action to make clear that the United States will defend itself, its personnel, and its interests."
On Wednesday, the US launched a "self-defence strike" on what it said was a weapons storage used by the IRGC and its affiliates in the Maysulun region of eastern Syria.